Konya ayakkabı imalatçıları markalara üretiyor!

Konya’daki ayakkabı üreticileri, Türkiye’nin ve Dünyanın prestijli markalar için fason üretim yapıyor.

Türkiye’nin önemli ayakkabı üretim merkezlerinden olan Konya’da ayakkabı imalatçıları, prestijli markalar için fason üretim yapıyor.

Marka ayakkabılarYılda 60 milyon çift ayakkabı üretim kapasitesine sahip olan ve yıllık 25-30 milyon çift üretim yapılan Konya, Türkiye’de yıllık ayakkabı üretiminin yüzde 25’ini karşılıyor.

Ağırlıklı olarak erkek ayakkabı üretimi yapılan ve bu alanda Türkiye lideri olan Konya’da imal edilen her 10 ayakkabıdan 8’i erkeklere hitap ediyor. Bayan ve çocuk ayakkabısı ise toplam üretimin yüzde 20’sine ulaşıyor.

Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, Konya’da 600 firmanın ayakkabı üretimi yaptığını söyledi.

Uzman, kendi içlerinden marka çıkaramadıklarını ancak, önemli markalara Konya’da fason üretim yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

”Türkiye genelinde bir çok zincir mağazalarına sahip olan çok sayıda önemli erkek ayakkabı markası, ayakkabı üretiminde Konya’yı tercih ediyor.”

Damat & Tween, Polaris, Sarar, Hotiç, Tergan, Flo ve MP gibi çok sayıda önemli marka Konya’da bulunan “Aykent Ayakkabıcılar Sitesi”nde faaliyet gösteren ayakkabı fabrikalarına ayakkabı üretimi yaptırıyor.

Kışlık ayakkabı için önemli markalardan, şimdiden 500 bin çifti aşkın sipariş geldi. Bu siparişler bu ay sonuna kadar teslim edilecek. Dev markalara çalışan üreticilerimiz, bu sayede kriz döneminde rahat bir nefes alıyor.”

Konya’nın ayakkabı üretimindeki deneyimi nedeniyle dev markaların Konya’yı tercih ettiklerini dile getiren Uzman, maliyetlerin ve iş gücünün ucuz olmasının da Konya’nın ve Konya ayakkabı firmalarının tercih edilmesinde önemli etkenler olduğunu vurguladı.